Zaprezentuj swój produkt jak najlepsi! Zapytaj o ofertę!
Postprodukcja w wizualizacjach?
Możliwe, że słyszałeś już termin preprodukcja, produkcja i postprodukcja. Najczęściej są one używane w odniesieniu do filmów. Nie każdy jednak wie, że równie ważne są przy powstawaniu obrazów. Zarówno zdjęć, jak i tych stworzonych na komputerze w programach do wizualizacji 3D.
Zacznijmy od tego, czym jest preprodukcja. Jest to proces szkiców, koncepcji i rozmów, który prowadzi do rozpoczęcia pracy, czyli produkcji. W jej wyniku poprzez modelowanie, teksturowanie nadawanie oświetlenia i finalnego renderu powstaje produkt. W naszym wypadku jest on surowym obrazem policzonym i wygenerowanym przez program komputerowy. Wszystko, co dzieje się potem nazywane jest postprodukcją. Brzmi prosto? Skomplikujmy trochę sprawę.
Co w takim razie zaliczamy do procesu postprodukcji przy wizualizacjach?
Jednym z podstawowych elementów postprodukcji jest dostosowywanie i korygowanie koloru, jasności oraz kontrastu. Każdy z tycz czynników zmienia całkowicie odczuwanie obrazu oraz jego klimat. Zmiany kontrastu pomagają wyostrzyć obraz i pogłębić jego trójwymiarowe postrzeganie. Na tym etapie możemy wyciągnąć kolory. Dodać więcej niebieskiego, aby obraz wydawał się bardziej sterylny i czysty lub żółci, która zmienia wnętrza w ciepłe i przytulne. Wszystko to zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Cały ten proces jest długotrwały i pozwala zmienić grafikę na tysiące sposobów.
Niektóre błędy wynikające z braku fizycznego ekwiwalentu sił występujących w przyrodzie, lub po prostu, takie które nie zostały zauważone wcześniej, mogą teraz zostać poprawione za pomocą narzędzi do korekcji zdjęć. Na tym etapie dodajemy również wszelkiego rodzaju napisy, grafiki oraz znaki wodne. Pozwala to na powstanie np. infografik, takich jak ta poniżej.
Końcową fazą postprodukcji jest przygotowanie obrazu do jego finalnej wersji eksportu. W zależności od tego, czy plik będzie wykorzystany do druku, czy do odczytu w wersji elektronicznej trzeba ustawić odpowiednie parametry. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż źle wyeksportowany plik może powodować zawieszanie się strony, zmianę odczytu kolorów czy widoczne spadki jakości. Jeśli chcemy lekko zmienić kadrowanie obrazu, teraz jest na to najwyższy czas.
Dlaczego postprodukcja wizualizacji jest ważna?
Postprodukcja jest co najmniej tak samo ważna, jak faktyczna produkcja. To duża część całej pracy z kilku powodów, ale przede wszystkim jest okazją do rozwiązania drobnych problemów, które powstają podczas renderingu. To w postprodukcji dajemy finalny wygląd obrazu, nadajemy sznyt artystyczny, albo techniczny, mamy wpływ na jasność, ekspozycję, kolorystykę jak i wiele więcej parametrów, więc w ramach postprodukcji można też wypracować spójny wygląd, który będzie odpowiadać klientowi.
Umiar jest najważniejszy!
Postprodukcja jest ważna, trzeba jednak pamiętać, aby nie przekoloryzować obrazu. Docelowy klient, kupując produkt, chce zobaczyć realistyczny obraz, nie wyimaginowaną grafikę niemającą nic wspólnego z rzeczywistością. Obraz ma sprzedawać, a nie odstraszać!